Zayıflamanın püf noktası: Yavaş yavaş zayıflamak

Son yıllarda yapılan araştırmalarda yanlış beslenme şeklinin sağlığı tehdit ettiğinin daha net ortaya çıkmasının ardından sağlıklı beslenme programlarına ve beslenme uzmanlarına ilgi arttı. Ülkemizde özellikle son 5 yılda diyet, popülerlik kazandı ve diyetin nasıl yapılacağı konusu bir sektör haline geldi. Pek çok kişi sağlık kuruluşuna giderek uzman diyetisyenden yardım almak yerine kulaktan dolma bilgilerle veya televizyon programlarından öğrendikleriyle diyet uygulama yolunu seçiyor. Bırakın televizyon programlarını, kitaplardan veya dergilerden görülerek uygulanmaya çalışılan diyetlerin bile başarı şansı zayıftır. Ancak kişinin sağlık durumu incelenip sosyo-kültürel ve ekonomik durumuna göre belirlenerek uygulanan kişiye özgü diyetten yarar görülebilir. Çünkü diyet, kişiye özgü verilmeli ve uygulanmalıdır. Herkesin kilosu, geçirdiği hastalıklar, vücut yapısı, kan değerleri, tansiyonu farklıdır unutmayın.

Yavaş zayıflamak önemlidir!
Bilinçsiz yapılan diyetler kişileri aç bırakmaktan öteye gitmez, diyetisyenlerin önerdiği kişiye özgü beslenme programları ise diyet yapan kişiyi hiçbir şekilde zorlamaz. Bilinçsiz yapılan diyetlerde kişilerin yorumları; rasgele yapılan diyetlerde daha az yiyordum ve kilo bile veremiyordum iken sağlıklı bir beslenme programı alındığında performansı yüksek ve sağlıklı bir kiloya kavuşması kişileri şaşırtıyor. Ancak diyetin püf noktası, tüketilen besinlerden çok yeme ve içme düzeniyle ilgili yanlış alışkanlıkları değiştirmek. Örneğin, öğün saatleri düzensiz olan ve günde bir veya iki kez yemek yiyen kişiler şişmanlıyor. Oysa biz beslenme uzmanları en az 6 öğün yemek yemeyi öneriyoruz. Temel olarak önerdiğimiz bir başka husus da aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılmasıdır.

Diyette, ayda 4-6 kilo verilmesi ortalama en sağlıklı değerlerdir. Yavaş yavaş zayıflamak en iyisidir. Çünkü kişinin beslenme alışkanlıkları diyet süresi boyunca değişecek, düzene oturacaktır. Aynı zamanda vücuttaki fazla kilolar ne kadar hızlı verilirse aynı kiloları daha sonra tekrar almak da o kadar hızlı olmaktadır unutmayın. Beslenme şeklini değiştirmek sağlıklı kilo verme ve diyette başarı için tek başına yeterli değildir, diyet uygulamalarında kişilerin haftada en az 3 gün 45 dakika egzersize alışmaları da teşvik edilmelidir.