Yazınız zehir olmasın

Besin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?
Besin zehirlenmeleri genellikle aniden başlar, kontamine olmuş besinler tüketildikten sonra hastalık belirtileri 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkabilir. İshal, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren şikayetlerin yanı sıra, bazen ateş de görülebilir.
Besin enfeksiyonlarına pek çok bakteri türü neden olmasına karşın, Salmonella, Esherichia coli ve Clostridium perfringens bakterileri en yaygın olanlarıdır.

Salmonella; Kuşlar dahil bir çok çiftlik ve kümes hayvanının bağırsaklarında bulunur. Bu nedenle, çiğ veya iyi pişmemiş tavuk, et, yumurta, balık ve pastörize edilmemiş sütler Salmonella’nın üremesi için iyi bir kaynaktır.
Escherichia coli (E.Coli); İnsan ve hayvan bağırsaklarında yaygın olarak bulunan bir bakteridir. Hayvansal yiyeceklerle insanlara bulaşan bu bakterinin hızla ürediği besinler; çiğ ve iyi pişmemiş kıyma, pastörize edilmemiş sütler, dışkı ile kontamine olmuş kaynak suları ve kirli sularla sulanmış sebze ve meyvelerdir.
Clostridium Perfringens: Bu bakteri toprakta, insan ve hayvanların sindirim sistemlerinde ve dışkı ile kirlenmiş sularda bulunur. Çiğ et ve et ürünleri, pişirildikten sonra yavaş yavaş soğumaya bırakılan etler hızla üredikleri besinlerdir.

Besin Zehirlenmesinden Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?
Besin zehirlenmelerinin klasik belirtileri mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve ishaldir.

– İshal ve kusmayı arttıracak düşüncesiyle hiçbir şey yememek çok yanlıştır. İshal tedavisinin en iyi şekli dinlenmek ve bol miktarda sıvı (temiz içme suyu, ayran, maden suyu, şekersiz çay vb.) tüketmektir.
– İshaliniz geçene kadar yoğurt, pirinç lapası, haşlanmış patates, ekşi elma ve taze şeftali suyu vb. besinleri tüketebilirsiniz.
– Sebzeleri pişirdikten, meyveleri de yıkayıp kabuğunu soyduktan sonra tüketebilirsiniz. Erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz gibi meyveler bağırsak hareketlerini arttırdığı için yenmemelidir.
– Kusma ve ishal, vücudun zehri dışarı atma yöntemlerindendir. Bu nedenle bu tür şikayetlerinizin başlamasını takip eden 24 saat içerisinde bulantı ve ishalinizi önleyici ilaçlar kullanmayın.

DİKKAT!
– Bir besinin veya yiyeceğin bozulduğundan şüphe ediyorsanız asla tadına bakmayın.
– Unutmayın; besin kaynaklı hastalıklara neden olan bakteriler gözle görülmez, koklanmaz ve tadı algılanamaz.