Bu kısacık ömrümüzde neden uyuyoruz?

“Dinlenmek, yenilenmek, tamir edilmek ve en önemlisi de ölmemek için uyuyoruz. Çünkü total uyku yoksunluğunun önüne geçilmezse ölümler ortaya çıkabiliyor.”

Sağlıklı bir yaşam için iyi bir uyku şart. Biliyoruz ki az uyuyanlar az yaşıyorlar ve sağlık sorunlarına daha çok açıklar. Bu, gün geçtikçe de artıyor. Uyku sadece dinlenme değil, aynı zamanda bir yenilenme. Uykuda cildimiz de yenileniyor, beynimiz de yenileniyor, kalbimiz de yenileniyor, karaciğerimiz de yenileniyor. Uyku süresi kısaldıkça birçok hastalığa açık hale geliyoruz.

Sağlıklı bir yaşam için uyku düzeninin öneminden, melatonin salgılanması için akşam en geç 11-12’de uyumalı ve karanlık ortamda en az 7-8 saatlik kaliteli uyumak gerektiğini tekrar hatırlatalım.

⁣2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre, yeterli uyunmayan, uykusuz kalınan günlerde kişilerin toplam kalori alımı 500 kalori kadar artabiliyormuş!⁣

Bu durum, sağlıklı uyumadığımızda iştahımızı baskılayan hormonların düzgün çalışmaması, yemek yemek için daha fazla zamanımız olması ya da kaçamak yapmaya karşı daha meyilli olmamızla açıklanabilir.⁣ Bu çalışma, eğer kilo vermeye çalışıyorsak düzenli uyumamızın ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından önemli!⁣

Kaynak: Calvin A et al. Chest. 2013 Jul; 144(1): 79–86.⁣