Okula hazırlık tüyoları

Okulların açılması öncesinde ebeveynler çocuklarının beslenmesini gözden geçirmelidir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişimini sağlamak için beslenme çantalarına doğru besinler seçilmelidir. İçine konulan yiyecekler kadar beslenme çantasının kullanımı da büyük önem taşımaktadır. Özellikle sıcak havalarda beslenme çantasının kenarlarına plastik buz kalıpları yerleştirmek sağlık açısından önemlidir. Çünkü süt, peynir, yumurta ve et gibi besinlerin oda sıcaklığında uzun süre saklanması uygun değildir ve sağlığa zarar veren bakterilerin oluşmasına imkan tanır.

– Çocuğunuza, beslenme çantasını serin ve güneşten uzak bir yerde saklaması gerektiğini mutlaka anlatmalısınız.

– Güneş altında saklanan bir beslenme çantası hem çocuğunuzun sağlığını tehdit eder hem de içinde bulunan yiyeceklerin tadını bozacağı için çocuğunuzun açıkta satılan besinlere yönelmesine neden olur.
Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolu, içine bütün besin gruplarından birer çeşit besin yerleştirmektir.

Beslenme çantasında sıkça bulunması gereken bir gruplar;
• Birinci grup besin grubu süt ve süt ürünleridir. Özellikle UHT sütleri yer almalı.Çünkü bu sütler kutuları açılmadığı müddetçe oda sıcaklığında da güvenle saklanabilir. Süt yerine kutularda yoğurt ve ayran da olabilir.
• İkinci besin grubu et ve et ürünleri olmalı. Oda sıcaklığında saklanması en zor besin grubudur.
Dolayısıyla, beslenme çantasına konulan bu tür besinlerin uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Et ürünlerinden salam, sosis, sucuk ve bunlara benzer besinlere beslenme çantasında yer verilmemesi gerekir. Beslenme çantalarında en sık yer alan bir ürün de yumurtadır.
Yumurtanın çocuğunuza yararlı olmasını istiyorsanız, 12 dakika haşlamalısınız.
• Üçüncü besin grubu ise tahıl ve tahıl ürünleridir. Beslenme çantasında en sık yer alan tahıl ürünü ekmektir. Ekmeğin dışında, çocuğun menüden sıkılıp dışarıda satılan besinlere yönelmemesi için çantasına bir dilim kek, bir-iki parça börek konulabilir. Patates salatası veya pirinç pilavı gibi besinlerin beslenme çantasında yer almaması daha uygundur. Çünkü bu tür besinlerin oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.
• Dördüncü besin grubu da sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Çocuğunuzun vitamin ihtiyacını karşılaması için, bu tür besinlerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekmektedir. Sandviçin içine domates, salatalık veya tatlı yeşil biber dilimleri eklemek ya da patatesli börek yerine sebzeli böreği tercih etmek, çocuklar için daha uygun olacaktır. Meyve ve sebzelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıplarına yol açtığından, beslenme çantalarına konulacak sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca tek parça olarak konulması daha uygundur.

– Beslenme çantalarına dökülür diye içecek koymamak çözüm değildir. Kutu ayran, kutudaki saf meyve suları veya kutu sütler beslenme çantasında yer almalıdır. Çocukların su tüketimi çok büyük önam taşımaktadır. Bu yüzden kapalı satılan şişeler tercih edilebilir.