Evde uzun süre dayanan yiyecekler!

KURU FASULYE VE BARBUNYA

En doyurucu baklagillerden kabul edilen ve besin değeri yüksek olan kuru fasulye pişirilmeden ve pişirilmiş hali ile uzun süre sizi idare edebilir.

KURUYEMİŞLER

Kuruyemişler ürün çeşitliliği ve besin değeri yüksekliği ile en değerli gıda maddelerinin başında gelmektedir. Hem sağlığınız için hem de evlerde uzun süre bozulmadan kalabildiği için öncelikli tercihiniz olabilir.

BAL

Doğal Bal sağlık için de önemli bir besin maddesi. Uzun süre saklanabilmesi, doğal antioksidan olması bugünlerde balın değerini arttırmaktadır. Kaliteli ve organik olan bal evler için vazgeçilmez olmalı.

PİRİNÇ

Normal günlerde bile evlerimizin ve sofralarımızın olmazsa olmazı pirinç karantina günlerinde doyuruculuğu ile tüketilebilir. Uzun süre bozulmadan kalabilmesi de önemli bir ayrıntıdır. Ama unutulmamalıdır ki pilavda kullanılan yağ miktarı ve çeşidi kaloriyi çok yükseltebilir ve pilavın tüketilen porsiyonu arttıkça istenmeyen kilolara neden olabilir. Az ve öz yemek önemli.

TURŞULAR

Turşu kültürümüzün en önemli yiyeceklerindendir. Probiyotik gıda olarak özellikle bağışıklığı da destekler ve uzun süre dayanıklı olması karantina günlerinde bize çok faydalı olabilir. Yine de çok tuzlu olabileceğinden mümkünse suyun altında biraz bekleterek servis edin. Tansiyon ve böbrek hastalarının tüketmemesi önerilir.

ÇORBALIK MALZEMELER VE TARHANA

Çorba kültürümüzün de vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle başta tarhana çorbası olmak üzere çorbalar tok tutma ve besin değeri yüksekliği bakımından bu günlerde hem şifa hem de besin dostudur. Özellikle yoğurttan yapılan yayla çorbası, mercimek çeşitlerinden yapılan mercimek çorbaları da besin değeri bakımından çok zengindir.

ZEYTİN

Zeytin ve Zeytinyağı bilenen en sağlıklı yiyeceklerden kabul edilmektedir. Hem besin değeri yüksek hem de sağlıklı olması açısından evlerinizde muhakkak bulunmalı ve düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kahvaltılarda yada salatalarınızda zeytini ilave edebilir ama tuz miktarına dikkat edilmelidir. Zeytin yağı ise yemeklerinizde ve salatalarınızda yine miktarına dikkat ederek tüketmek özellikle bağışıklık sistemimiz için de gerekli olan yağ asitlerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

ERİŞTE

Evinizde erişte yapıp depoluyorsanız çok şanslısınız. Eğer evinizde yoksa artık marketlerde de satılan ve besin değeri yüksek olan erişte sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Erişte de karbonhidrat içerikli besinlerden unutmayın. Bu nedenle tüketiminde porsiyonu abartmadan tüketmek ve yanındaki ana yemekle birlikte  salata ya da yoğurt gibi yardımcı ürünleri de alarak besin çeşitliği sağlamış ve daha dengeli beslenmiş olursunuz.

KONSERVE BESİNLER

Konserve yiyecekler fabrikasyon aşamasında içine katılan maddeler ile uzun süre dayanabilecek formlara dönüştürülmektedirler. Sağlık açısından pek tavsiye edilmese de karantina günlerinde pratikliği ve ürün çeşitliliği ile katkı sağlayabilir. Bezelye, barbunya, mısr, közlenmiş biber gibi ürünler alarak ısıtabilir yada salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

DONMUŞ ÜRÜNLER

Donmuş sebze ve meyve de tercih etmek özellikle bu günlerde hem pratik hemde buzlukta muhafaza edebileceğiniz pratik bir çözüm olabilir.

Özetle, bu dönemde özellikle sağlıklı olmak için dengeli ve düzenli beslenmek adına çözümler üretmek mümkün, Yine de bağışıklığı arttırmak sadece beslenme şekli ile ilgili değil bunu lütfen unutmayın. Önemli olan bedeninize bütüncül olarak bakabilmek ve kendinizi dinlemektir. Bedenen ve ruhen sağlıklı olmak , uyku kalitesi, hareket durumu , bu su içmek ile birlikte düzenli ve sağlıklı beslenmek mutlaka size yardımcı olacaktır.