KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE EVİNDE PATATES YETİŞTİRMEYE NE DERSİN? 

PATATES

Gerekli malzemeleri bir araya getirip evde, çuval içinde kolayca patates yetiştirmek, hatta kilolarca patatese sahip olmanın tadını doya doya çıkarmak da size düşüyor.

Öncelikle evde patates yetiştirmek için ihtiyacınız olacak malzemeleri bir araya getirmelisiniz

Patates (Ne kadar patates yetiştireceğinize bağlı olarak miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Bir çuvala yaklaşık 5-6 patates yeterli olacaktır.)

  • Cam kavanoz ya da bardak
  • Kürdan
  • Temiz su
  • Çuval ya da kalın çöp torbası

İkinci adımda patatesleri çimlendirmelisiniz. Kullanacağınız patateslerin alt kısmına 3 yanından  kürdan batırın.

Kürdanların patatesin içine yaklaşık 1 santimetre kadar girdiğinden emin olun. Ardından hazırladığınız cam kavanoz ya da bardaklara temiz su doldurun ve alt kısımlarına kürdan geçirdiğiniz patatesleri bu cam kavanoz ya da bardakların üzerine oturtun.

Mümkünse güneş alan bir yerde bu şekilde bekletin. 2-3 gün içinde özellikle kürdanı batırdığınız yerlerden patateslerin filizlenmeye başladığını göreceksiniz.

Patatesleriniz filizlenmeye başladıktan sonra ekime hazır hale geldiler demektir. Kullanacağınız çuvalı kenarlarından kıvırarak boyunu kısaltın ve içine 15-20 santimetre yüksekliğinde toprak doldurun.

Bu toprağın üzerine patatesleri, çimlenen kısımları yukarıda kalacak şekilde yerleştirin. Üzerini en az 5 santimetre toprakla kapatın. Çünkü patatesler gövdesinin toprağa temas ettiği bölgelerden çoğalır bu nedenle toprakla kapatılması iyi olacaktır.

Patatesleri yerleştirdikten sonra çuvalı güneş görebileceği bir yere yerleştirmeli, toprağın hep nemli kalmasını sağlamalısınız

Patates çuvallarınızı güneş görebilen ama çok da sıcak olmayan bir alanda tutmanız, toprağının da hep nemli kalmasını sağlamanız gerekiyor.

Yaz sıcaklarında haftada 1-2 kez olacak şekilde sulama işlemini yapmanız doğru olacaktır.

Filizleri toprağın üzerine çıkmaya başlayan patateslerin üzerine yeniden gübreli toprak ilavesi yapmalısınız

Çuvalların içindeki patateslerinizin filizleri toprağın üzerine çıkıp yeşil yapraklarını gösterdikçe mutlu olabilirsiniz ancak bakımı elden bırakmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bu süreçte yükselen yapraklara zarar vermeden dibine gübreli toprak takviyesi yapmalısınız. Toprak takviyesi yaptıkça çuvalın kıvırdığınız kenarlarını da yukarı doğru kaldırmaya başlayın. Bu işlemi çuvalın kenarlarını tamamen açana kadar devam ettirin.

Bu süreçte patatesleriniz toprağın içinde çoğalmaya devam edecektir.

Küçük bir ipucu, eğer ne zaman toprak eklemeniz gerektiğine karar veremiyorsanız şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Patateslerden yükselen yapraklar toprağın 20 santimetre üzerine çıktıysa dibine yaklaşık 5-10 santimetre toprak ilave edebilirsiniz.

Yaprakları yavaş yavaş kendini salmaya başladığında hasat zamanı gelmiş demektir.

Bu süre zarfında tabii ki çuvalın çevresinde, toprağın üzerinde çıkan yabani otları temizlemeyi ihmal etmemeli, yapraklarda mantar ya da böceklenme gibi farklı sorunlar oluşmadığından emin olmalısınız.

Yaklaşık 5-6 patatesten kilolarca patates elde etmenin tadını doya doya çıkarma zamanı!

Kullandığınız patateslerin verimliliğine göre değişse de artık yaklaşık 1 çuval, yani kilolarca patatesiniz var diyebiliriz.  Bu süre 2-3 ay gibi bir zamanınızı alacak olsa da ardından elde edeceğiniz mahsul sizi çok mutlu edeceğinden verdiğiniz tüm emeğe değecek.