KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE  BESLENME

Birçok virüsü inceleyerek derlenmiş olan bir çalışmada bazı besin destekleri vurgulanmıştır. Bu çalışmada yer alan besin destekleri konusunu ‘Beslenme Uzmanı’ gözüyle inceleyerek özetini sizlere sunmak istedim.

Çalışmada yer alan ‘Destekleyici Genel Tedaviler’ çatısı altında ‘Besin Desteklerini’ ele alarak değerlendirmeye çalıştım. Çalışmayı daha detaylı incelemek isteyenler kaynaktan ulaşabilirler. (Journal of Medical Vırology/WILEY ,  ’Potential interventions for novel coronavirus in China: A systematic review’’ 4.Şubat,2020)

Çalışmada, genel tedavilerde yer alan besin desteklerine bir bakış

BAĞIŞIKLIĞI ARTTIRMAK İÇİN DOĞRU BESLENME ÖNEMLİDİR

FAKAT  TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR.

MUCİZE TEK BİR YİYECEK YA DA FORMÜL  YOKTUR !!

Türkiyede yapılan beslenme ve sağlık araştırmalarının sonuçlarına göre birçok beslenme ve sağlık sorununun görüldüğü bilinmektedir. Akut ve/veya kronik beslenme yetersizliği vitamin ve mineral yetersizliklerinden özellikle iyot, demir, kalsiyum, çinko, folat, D vitamini, B12 vitamini gibi yetersizliklerin olduğunu tespit etmiştir. Şişmanlık ve beslenmeye bağlı bulaşıcı olmayan kronik hastalıklarda kardiyovasküler hastalıklar, tip II diyabet, bazı kanser türleri de ülkemizde sıklıkla görüldüğü birçok araştırmada yer almaktadır.

Bu bilgilere dayanarak özellikle Koronavirüs günlerinde demografik özellikleri de göz önünde bulundurarak Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle dengeli, yeterli ve düzenli beslenmek çok önemlidir.