Karaciğer karın bölgesinde sağ üst köşede bulunup vücut için çok önemli fonksiyonları olan bir iç organdır.  İnsan için hayati önem taşır. Karaciğerin vücudumuzda çok önemli işlevleri vardır. Bunlar;

Karaciğerin Kan Depo İşlevi: Karaciğerin normal kan volümü 450 ml dir. Bununla birlikte karaciğer genişleyebilen bir organ olduğundan sağ atriyumda basınç yükseldiğinde hepatik venler ve sinüslerde büyük miktarlarda kan depolanabilir. Bundan da anlaşılacağı gibi karaciğer, kan hacmi azaldığında ek kan sağlama yeteneği olan, kan hacmi aşırı şekilde arttığında ise önemli bir kan deposu olabilen büyük venöz bir organdır.

Karaciğerin Kan Temizleme İşlevi: Barsak kapillerlerinden Portal venler’e akan kan barsaklardan birçok bakteriyi de beraberinde karaciğere getirir. Karaciğere gelen bu kan venöz sinüsler içinden geçerken sinüsoidleri döşeyen Kupffer hücreleri tarafından son derece etkili bir şekilde temizlenmektedir.

Karaciğerin Metabolik İşlevleri: Karaciğer de vücudun diğer bölgelerinde kullanılacak birçok madde sentez edilip, iş lenirken diğer birçok metabolik işlev de yürütülür. Bu metabolik işlevler karbonhidrat metabolizması, yağ metabolizması, protein metabolizması ve diğerleri şeklinde sıralanmaktadır.

Vitaminlerin depo edilmesi; Karaciğerde en fazla A vitamini depo edilirken büyük miktarlarda D vitamini ve B12 vitamini de depo edilir.

Karaciğerde demirin ferritin şeklinde depolanması; Vücutta demir hemoglobin dışında, normalde en büyük oranda karaciğerde ferritin şeklinde depo edilir.

Kan pıhtılaşmasına etkisi; Birçok koagülasyon faktörü karaciğerde yapılır. Bu faktörlerden protrombin, faktör VII, IX ve X’un oluşumundaki metabolik olaylarda K vitaminini gerekmektedir. K vitamini yokluğunda bu faktörlerin konsantrasyonu çok düşer ve pıhtılaşma bozulur

Günümüzde yetişkin her dört bireyden birinde karaciğer hastalıkları görülmektedir. Alkol kullanımı ve yağlı yiyecekler karaciğer hastalıklarının nedenlerinin başında gelmektedir.  Peki karaciğere neler iyi gelmektedir bir bakalım.

TARÇIN: Karaciğer dokularını açar, vücuttaki insülinin daha verimli çalışmasını sağlar. Böylece vücudun glikozu enerjiye çevirme kabiliyetini artırır. Diyabeti kontrol altında tutarak kroner arter hastalığı ve yüksek tasiyonu önlemeye yardımcı olur. Ancak aşırı tüketimi zararlıdır.

KIRMIZI PANCARTam bir karaciğer dostudur. Aynı zamanda harika damar dostu olan bu sebzeyi, özellikle sabah aç karnına, taze sıktığınız karışık meyve sularına birkaç dilim ekleyebilirsiniz. Damarları korumak, detoks programında, karaciğeri çalıştırmak konusunda etkilidir. Vücuttaki tüm hücrelere ve dokulara iyi kan gitmesi ve orada oluşan atıkların da toplardamarlara ‘süpürülmesi’ anlamına gelir.

KARALAHANAKaraciğerin etkin çalışmasını sağlayıp toskinlerin atılmasını hızlandırır. Kan şekerini düşürücü etkisinden ötürü şeker hastalarına tavsiye ediyoruz. Kanı sulandırıcı özelliğinden dolayı kalp hastalarına da iyi geliyor. Karaciğer ve bazı kan kanseri türlerine de iyi gelen karalahana, ayrıca iyi bir iştah açıcı özelliğe de sahip.

KARATURP: Kanser hücrelerine karşı iyi bir savunma sistemine sahiptir. Romatizma ve damar sertliğine iyi gelir. Kanda oluşan zehir ve zararlı maddelerden arındırır. İyi bir idrar söktürücüdür. Isıtma özelliği olduğu için boğaz iltihaplanmasında, bademcik şişmesinde ve öksürük probleminde oldukça iyidir. Astımlalara iyi gelir.

ENGİNAR: Karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesini sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir.

BİBERİYEBiberiyenin hafızayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Kas ağrılarını rahatlatır, böbrekleri çalıştırır. Tansiyonu düşürür. Karaciğerin yenilenmesinde etkilidir.

ŞAHTARE OTU:Sedef hastalığına karşı kullanılır. Safra kesesi, safra yolları iltihapları, taşları ve kistine karşı etkilidir. Safra kesesi ve safra yollarının kramplarına karşı fayda sağlar. Karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.

DEVE DİKENİ: Karaciğer yağlanması, siroz, kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sarılık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına etkilidir. Karaciğeri temizler. 1 tatlı kaşığı dövülmüş deve dikeni tohumu orta boy bir su bardağı sıcak suyla haşlanır. 10- 15 dakika demlendirilip süzülür. 1 bardak içilir

MAYDONOZ SUYU: Karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki betakaroten kansere ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra nefes kokusu gidercisidir. 10 dal maydonozu çaydanlığa koyun. Maydonozun üzerine kaynar su dökün. 10 dakika beklettikten sonra bal ve limonla tatlandırararak için.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın