Enerji nereden geliyor?

Besinlerin içinde bulunan karbonhidrat, protein, yağ ve alkol, enerji ve kalori kaynağıdırlar. Yağ ve alkol karbonhidrat veya proteine kıyasla daha fazla enerji sağlar.
Enerji Kaynağı …………….Kalori
1gram Yağ ……………………..9
Alkol ……………………………….7
Karbonhidrat…………………. 4
Protein………………………….. 4
Kalori içermeyenler; vitaminler, mineraller ve sudur. Ayrıca kolesterol ve posa da enerji sağlamaz. Posalı besinler, yağlı besinlere kıyasla daha az kalori içerirler. Örneğin kabak, kızartılmış patatese kıyasla daha az kalori içerir.

Temel Enerji Gereksiniminiz
Bazal metabolik hız (BMH) istemsiz yapılan vücut işlevleri için gereken enerji miktarıdır. Bunlar kalp atımı, nefes almak, vücut ısısının dengelenmesi, terleme, beyne mesajların iletilmesi ve binlerce kimyasalın üretimi şeklinde sıralanabilir. Kalorileri düşündüğümüzde, aklımıza ilk gelen fiziksel aktivite için harcanan enerjidir. Gerçekte, bazal metabolizma için harcanan enerji miktarı, toplam gereksinimin % 60’ı kadardır.

Yaş Faktörü Bebeklikten ergenliğe kadar olan büyüme çağında enerji gereksinimleri artış gösterir. Kemik, kas ve diğer dokularda gelişme sürecinin devam ettiği bu dönemlerde, yetişkinlik dönemine kıyasla daha fazla enerji harcanır.