Sağlıklı ekmek komplex bir karbonhidrat olduğu için kan şekerini yükseltmez. Bu nedenle de reaktif hipoglisemiye yol açmaz.

Diyet denilince akla ilk ekmeği kesmek gelir. Türk toplumunda bu kadar yer etmiş bir besini tamamen kesmek doğru değildir. Bunu ömür boyu devam ettirmek oldukça güç olacaktır.

Ayrıca ekmek diyetimizde kilo kontrolün temel yapı taşıdır. Ekmeğin olmadığı diyet yağ ve protein ağırlıklı bir diyettir.

Beyaz ekmek daha kalorilidir algısı da toplum arasında yanlış bilinen bir bilgidir. Tüm ekmek çeşitlerinin kalorileri birbirine yakındır. Peki  neden ısrarlar tahıllı ekmek tüketin diyoruz?

Tam tahıllı ekmeğin posa içeriği yüksektir. Bu nedenle daha uzun süre tok kalırsınız. Beyaz ekmeğin posa içeriği ise hemen hemen hiç yoktur. Bu nedenle bol beyaz ekmekli bir kahvaltı ardından hızlı bir acıkma hissedersiniz.

Beyaz ekmeğin glisemik indeksi düşük olduğu için vücuttan hızlı insülin salınımı ile besinler direkt karın bölgesinde yağ olarak depolanır.

Sağlıklı ekmeğin faydaları ;

  • Buğday , arpa ve yulaf aynı zamanda orta derecede biotin kaynağı ve çavdar ile orta derece folik asit kaynağıdır.
  • Tam tahıl taneleri önemli miktarda B vitaminleri özellikle tiamin , riboflavin , niasin , pridoksin sağlamaktadır.
  • Buğday E,D,K vitaminlerini içermektedir. Tahıllar ferulik ,vanilik , kafeik ve p-kumarik asit gibi antioksidan özellikle fenolik asitleri içermektedir.
  • Tahıllar aynı zamanda iyi bir fitoöstrojen kaynağıdır.
  • Tahıllar yaklaşık olarak %1.5 -2.5 oranında mineral içermektedir. Ve tahıllarda en fazla bulunan mşneral fosfordur. Buğday , Çavdar , yulaf fosforun iyi kaynağı iken arpa orta derecede fosfor kaynağıdır.

O halde ekmeğin bu kadar faydası varsa neden eksik kalalım

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın