Dünya mutfakları

Makarnanın hakimi İtalyanlar
İtalyan mutfağının tek hakimi ” pasta ” denilen makarnadır. İtalyan evlerinde her gün makarna pişirilir. Gerçek makarna taze ekmek gibi günlük pişer, kuzey bölgelerinde şehriye ve spagetti kullanılır ama güneyde akla gelebilecek her türde makarna göze çarpar. Bu değişik makarnalar çok çeşitli soslarla zenginleştirilerek servis yapılır. Peynirler ve sosisler de İtalya’da bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Mozerella permesan ricotta başka ülkelerde de çok iyi bilinen peynir çeşitleridir. İtalyanlar sulu ve koyu olmak üzere iki türde çorbalar yaparlar, çorbalar daima kızarmış ekmek parçalarıyla servis edilir. Tatlılar ise İtalya’nın her bölgesinde iştah açıcı ve lezzetli olmakla birlikte oldukça da hafiftir.

En iyi mutfağın sahibi Fransızlar
Dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alan Fransız Mutfağı’nda 1970’lerde başlayan modern mutfak anlayışıyla doğal bitkiler ve aromalar kullanılarak hazırlanan yemekler önem kazanmıştır. Fransızlar güne kahve veya sıcak kakaonun yanında kruvasan baget ve tost içeren bir kahvaltıyla başlar. Özellikle akşam yemekleri çok önemlidir. Başlangıç olarak alkollü bir içki alınır ve sonra çorba veya küçük bir salata ile devam edilir. Ana yemek olarak özel soslarla hazırlanmış et veya balık yanında sebze ilave edilir. Yemek yanında daima ekmek soda ve şarap vardır.

Biber ve kahve ülkesi Meksika
Meksika’da hem her bölgenin kendine özgü hem de ülkenin tümünde geçerli geleneksel yemek türleri vardır. Fasulye pirinç balkabağı, biber ve domates en çok kullanılan ürünlerdir. Biber çeşitleri oldukça fazladır. Biberin, sarı, yeşil kırmızı gibi birçok rengi vardır. Biberlerin lezzetleri de renkleri kadar birbirinden farklıdır. Çoğu kez bir yemekte değişik türde birkaç biber kullanılır. Kurufasulye ile yapılan yemekler çok fazladır; haşlanıp ezilip sonra kızartılmış fasulye aynı zamanda tortilla içi olarak da kullanılır. Tortilla sadece ekmek olarak değil aynı zamanda üstü çeşitli malzemeyle süslenerek pizza olarak da kullanılır. İçleri etle doldurulan hamurlu yiyecekler de tamale ve enchilada’dır. Meksika’da tatlı pek yenmez, halk meyveye daha çok düşkündür. Tatlılar genellikle yumurta ve şekerden yapılır Kavun karpuz domates ve çilek büyük önem taşır. Meksika kaliteli kahve üreten ülkeler arasında yer alır. Çikolata tatlı ve soslarda bol miktarda kullanılır.