AŞIRI KİLO ALMAK SADECE SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL!

Hepimiz kilo vermek için insalara ne yapmaları gerektiğini söyleyen ve kültürümüzde yaygın zalimce ve tamamen gerçek dışı gerçekleri duyduk.

  1. Daha az ye daha çok spor yap
  2. Bu kadar yemeyi bırak
  3. Her şey irade gücüne bağlı

Herkes aşırı kiloların tembel, disiplinsiz ve keyfine düşkün olduğunu  bilir.. kilo vermeye çalışan çoğu kişi şişman olmanın sizin hatanız olduğunu söyleyen kültürel mesajı içselleştirmiştir.

İnsanların kilo verememelerinin sadece;

  • Aşırı yeme
  • Tembel olmalarına ve yeteri egzersiz yapmamalarına
  • Çok fazla yemelerine ve yeteri kadar egzersiz yapmamalarına bağlı olduğunu düşüncesi bir çok insanda ortak sonuç

Halbuki bu pek çok kilolu ve obez kişi için bu açıklamalar aşırı basitleştirilmiş açıklamalardır.

Gerçek şu ki kimse şişman olmak istemez…

Bedeniniz size yemenizi söylerken yemeyecek kadar iradeniz olduğunda bile kilo veremeyebilirsiniz. Bunun nedeni bedenlerimizin genetik olarak bizi kilo almaya ve bu kiloyu tutmaya programlı olmasıdır.   kurtulamazsınız, ama kilonuz konsunda bireyler yapabilirsiniz.

Önemli olan metabolizmanızı nasıl düzelteceğinizi ve bedeninizin doğal kalori yakma kapasitesini kilo vermenize ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacak şekilde kullanılmayı öğrenmektir.

Bizi ince, şişman ya da arada yapan şeyin ne kadar yediğimiz ve ne kadar egzersiz yaptığımızla ilgisi vardır, ama aşırı basitleştirme burada kalır. Hayatta kalmamızı kadere eden karmaşık mekanizmalar kilomuzu ve metabolizmamızı da kontrol eder. Aslında insanların kilolarıyla başlarının dertte olmasının tek bir nedeni yoktur.

Son 20 yıl içinde tıp araştırmaları kilo vermenin daha az yemek ve daha çok egzersiz yapmak konusunda eskimiş peşin hükümlü fikirlerimizden çok daha karmaşık olduğunu açığa çıkardı.

Aşırı kilolu birine daha az yiyip daha fazla egzersiz yapmasını söylemek, fakir birine tek yapması gerekenin daha çok kazanıp daha az harcamasını söylemeye benzer. Bu tip basit denklemlerle insanları yönlendirmek, pek çok gerçeği gözardı edilmesine neden olur. Aslında piyasadaki popüler diyetler size tam da bunu önerir. Problem şu ki kalori kısıtlaması hemen her zaman geri teper. Neden? Bedeninin ölme derecesinde açlık çektiğini düşünürse içinizde sizi daha fazla yemeye zorlayan bir kimyasal süreç başlatır. Bu esas olarak Açlık Sendromunun işleyiş biçimidir.