Antik çağlardan beri bitkiler tıbbın önemli bir kaynağı olmuştur.Hindistan’da yaklaşık 45 000 bitki türü bulunmaktadır ve bunların arasında, binlercesinin tıbbi özelliklere sahip olduğu iddia edilmiştir.

Acı kavun olarak da bilinen kudret narı bu ismi  yapısında bulunan’momordicine’ adı verilen alkoloid maddenin neden olduğu acı tattan almaktadır.

Kudret narı tohumları yağ ve protein açısından oldukça zengindir.Tohumlar yüksek yağ içeriği nedeniyle yağ endüstrisinde kullanılmaktadırlar.  İçeriğindeki oleik asit yağın besleyici özelliğini arttırarak yemeklik ve kızartma amaçlı kullanımına olanak sağlamaktadır. Ayrıca hayvansal yağlarda bulunmayıp çeşitli tohumların yağlarında bulunan konjuge linolenik asit izomerleri kudret narı tohumu yağının yaklaşık %60’lık kısmını oluşturmaktadır.

KUDRET NARININ ÖZELLİKLERİ 

Antioksidan kaynağı 

Anlık hasarların önlenmesi,

Serbest radikal oluşumunun önlenmesi,

Oluşan serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılması,

Bağışıklık sisteminin çalışması, için oldukça önemlidir.

MC antioksidant özelliğini;Gallik asit,Kateşin, Epikateşin gibi fenolik asitlerden alır.

 

Anti-Diyabetik etkisi

Bu sebeplerden dolayı, günümüzde 400’den fazla bitki ve 120’den fazla doğal kaynaklı ürün, diyabet hastaları tarafından tedaviye destek amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan doğal ürünlerin arasında kudret narı yer almaktadır

Bir çalışmada ise günlük 15 gram sulu ekstre verilen hastaların tokluk kan şekerleri %54 oranında, glikozile hemoglobin (HbA1c) seviyesi ise %11 oranında düşmüştür.

Antiülser etkisi 

Gastrik ülser, yaşam boyunca populasyonda yaklaşık %10  insanı etkileyen  en yaygın gastrointestinal bozukluklardan biridir. Ülserin Türkçe karşılığı yara anlamına gelmektedir. Mide (gastrik ülser) veya ince bağırsağın (duedenal ülser) içinde gelişen bir kanayan  bir yaradır.

Momordica charantia (Kudret Narı)  meyve metanolik ekstresi gastrik ülser iyileşmesini arttırdığı ve aynı zamanda mide ülseri ve duodenal ülser gelişimini engellediği bildirilmiştir.

Türkiyede kudret narının taze meyveleri veya karışık kuru meyvelerin ekstraktları  peptik ülser tedavisinde balla karıştırılarak kullanılır.Gastrik ülser gelişmesinin azalmasında kudret narının ekstraktı /özütü , özütün yağından daha etkilidir.

NASIL KULLANILIR?

Türkiye’de kudret narının hazırlanan yağlı ekstraktı çeşitli hastalıklarda tedavi edici  olarak kullanılmaktadır. Olgun meyvenin tümü parçalanarak saf zeytinyağı ya da badem yağı içeren bir kavanoz içine konulmakta ve tohumların erimesi için güneş ışığı altında bırakılmaktadır (2-3 hafta). Kullanılmadan önce doktorunuza başvurunuz.

 

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın